Neler Yaparız?

Sigara Bırakma

Sigaranın, Avrupalı kâşiflerin Kuzey Amerika’ya gidip, oranın yerli halkıyla barış çubuğu tüttürmesine kadar uzanan çok eski bir tarihçesi var. Şimdi biraz sigaranın tarihçesine, hayatımıza nasıl girdiğine bir göz atalım.
 
1492’de Kristof Kolomb Amerika’yı keşfetti. Avrupa’ya döndüğünde yanında bu kıtada daha önce hiç görülmemiş olan tütün tohumları ve yaprakları vardı. (1492 yılından önce Amerika kıtasının yerlileri tedavi ve dini amaçlarla tütün üretimi yapıyorlardı. ) Kolomb’un mürettebatından Rodrigo Jerez tütün içerken görüldü ve şeytan tarafından ele geçirildiği iddia edilerek hapis cezasına çarptırıldı.
 
1920’lerde tüm dünyada sigara kullanımı hat safhaya ulaştı, bir yılda tüketilen sigara sayısı milyarları buldu.
 
1943 yılında Dünya yetişkin nüfusunun yaklaşık %60-%80’nin sigara içiyordu. 1944 yılında Amerikan Kanser Derneği, sigaranın sağlığa zararlı olabileceğini belirtti. Akciğer kanseri ve sigara arasındaki ilişkinin henüz kesinlik kazanmadığını ama gene de dikkatli olunması gerektiği hakkında halkı uyardı.
 
1947 Kanadalı Doktor Norman Delarue akciğer kanseri hastalarının %90’ının sigara tiryakisi olduğunu gösteren bir araştırma yayınladı.
 


Hayatınızın bir döneminde herhangi bir nedenle ilk sigarayı içmiş ve belki de o günden bu yana hala sigara içiyor olabilirsiniz. Sigaranın, içindekiler gereğince bağımlılık yapıcı bir madde olduğu hepimizce bilinen bir gerçek.
 
Size sigaranın zararlarından söz edecek değilim. Neredeyse ana sınıfı seviyesindeki bir çocuk dahi zararlı olduğunu söyleyebilir. İlkokul dördüncü sınıfa giden bir çocuk organlar üzerindeki zararlarını basit bir dille ifade edebilir.
 
Zararlarını bilmek sigara içiminde herhangi bir caydırıcılığa neden olsaydı sağlık çalışanları asla sigara içmezdi.
 
Zararları bu kadar aşikâr olan sigaraya neden bağımlıyız ve bu bağımlılıktan nasıl özgürleşebiliriz?
 
Dünyada sigara bırakma konusunda birçok yöntem denenmiş. Ben size etkinliği çok yüksek bulunan hipnozla sigara bırakma yönteminden bahsedeceğim.
 
 
HİPNOZLA SİGARA BIRAKMA NEDİR?Hipnozla sigara bırakma, sigara alışkanlığınızın değişmesi anlamına gelir. Sigara içmek bir alışkanlıktır. Sigara sizin arkadaşınız durumundadır. Arkadaşlık önce gizli ve özel bir flörtle oluşur sonra da beraberliğiniz başlar. Aylar, yıllar geçer. Bu zaman zarfında, en önemli anlarınızı; yani en güzel, en hüzünlü, en duygusal, en coşkulu belki de en mahrem anlarınızı onunla paylaşmışsınızdır. Öyle ki onu her elinizi attığınızda orada bulmanız çok hoşunuza gitmiştir. Hangi arkadaşınız her an yanınızda olabilir? Böylece aranızdaki bağ giderek güçlenir. Artık o ve siz harika bir ikili olmuşsunuzdur. Fakat öyle bir zaman gelir ki onun arkadaşlığı size zarar vermeye başlar. Güzel başlayan arkadaşlık artık yavaş yavaş nefes darlığına yol açmakta, sabahları kesik kesik öksürüklere dönüşmekte, eskiden uzun yürüyüşler yapabilirken şimdi yürürken tıkandığınızı hissetmektesiniz, belki de çok daha derin sağlık sorunları kapınızın eşiğindedir. Ve siz onun sizi davet ettiği tüm bu halleri kabul ediyorsunuzdur. Bütün bunları yaşarken bir yandan da o arkadaşınıza yani sigaraya toz konduramıyorsunuzdur. Birkaç kere bu arkadaşlığı bırakmak, ondan ayrılmak için denemeler yapmışsınız; ama belli bir zaman sonra geri dönmüş, yeniden sevginizi kazanmış, arkadaşlığınıza kaldığınız yerden devam etmişsinizdir. Ve artık nerdeyse onsuz hiçbir şey yapamaz olmuşsunuz, sizin varlığınızın sahibi o olmuştur.
 

Sigarayı tek başınıza bırakamıyor olabilirsiniz. Sizi hipnoz yöntemiyle tanışmaya davet ediyoruz.
 

 
 HİPNOZ sizi kötü alışkanlıklarınızdan, bağımlılıklarınızdan kendi isteğiniz ve onayınızla bıraktırır. Böylece hafiflemiş bir şekilde yaşamınıza devam edersiniz. HİPNOZLA SİGARA BIRAKMA vücudunuzun ve bilincinizin kabul edeceği doğal çözümün adıdır. Günde ne kadar sigara içtiğinizin hiçbir önemi yok. Hipnoz; sigaranın oluşturduğu alışkanlık yaratan davranışlarınızı değiştirip, yerlerine yeni ve sağlıklı davranış biçimleri koymanızı sağlar. Örneğin canınız her sigara çektiğinde derin bir nefes almanız, ya da bir bardak su içmeniz o anda sigara arzunuzu yok edecektir.
 

Sigara içmek tıpkı bir tören gibidir. Hiç farkında olmadan birçok şey size sigarayı hatırlatır ve siz de otomatik olarak bir sigara yakarsınız. Sıkıldığınızda, üzüldüğünüzde, korktuğunuzda, mutlu olduğunuzda, çok güzel ya da üzücü bir haber aldığınızda, yemeklerden sonra, sohbet ederken, çalışırken, kitap okurken çay ya da kahve içerken vs vs… HİPNOZ, bu alışkanlıkları kırmanın; bu otomatik pilotu devreden çıkarmanın en etkili yoludur.
Sigara bırakma çalışmaları, kişiye göre değişmekle beraber ortalama 4-5 seans sürebilir. Hatta bazen ilk seanstan sonra bile bırakmak mümkündür. Bu tamamen kişiye ve ihtiyaçlarına göre değişir. Ancak son sigaranızdan sonra birkaç ay desteklenir ve takip edilirsiniz.
 
Kendinize bu armağanı vermek istiyorsanız size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız..