Merak Edilenler

Bilinçaltı

 
Bilinçaltını kısaca örnekleyerek tanımlamak gerekirse; bir buzdağının üst kısmı bilinçli zihin, görünmeyen kısmı ise bilinçaltıdır diyebiliriz.

 ‘’Bir ben vardır bende, benden içeri.’’ Yunus Emre

Bilinç ve bilinçaltı iki ayrı zihin değildir.Onlar bir zihindeki iki faaliyet alanıdır.Bilinç ,akıl yürüten zihindir.Zihnin seçim yapan kısmıdır.Örneğin kıyafetlerinizi,eşyalarınızı,evinizi,hayattaki eşinizi seçersiniz.Bütün bu kararların hepsini bilincinizle verirsiniz.Diğer yandan ,bilinçli seçim yapmasanız da kalbiniz çalışır,mideniz sindirim faaliyetinde bulunur .Bunları bilinçaltınız ,bilinçli kontrolünüzden bağımsız olarak gerçekleştirir.
Bilinçaltınız ,kendisine iletilenleri ya da bilinçli olarak inandıklarınızı kabul eder.Bilincinizin yaptığı gibi bir şeyleri muhakeme etmez ve sizinle tartışmaz.Unutmayın ;bilinçaltınız ,düşüncelerinizin iyi ya da kötü ,doğru ya da yanlış olduğunu kanıtlamaya çalışmaz.Düşüncelerinizin ya da telkinlerinizin doğasına göre tepki verir.

Bilinçaltınızı ,iyi ya da kötü bütün tohumların filizlenip serpileceği zengin bir toprak yatağı olarak düşünün.Dikenli bitki ekerseniz,üzüm toplayabilir misiniz? Devedikeni ekerseniz ,incir elde edebilir misiniz ?Her düşünce bir neden ,her koşul bir sonuçtur.Şimdi ,şu andan itibaren, huzur, mutluluk, başarı ,refah ,bolluk…ve hayatınızda ne olmasını istiyorsanız bu düşünceleri ekmeye başlayabilirsiniz.Bu harika düşünce tohumlarını zihninize ekmeye devam edin ,harika ekinler biçeceksiniz.

 “Sen düşünceden ibaretsin, geri kalan et ve kemiksin. Gül düşünür gülistan olursun, dikenlik düşünür dikenlik olursun.’’ MevlanaAslında her şey bilinçaltımızdaki düşüncelerimizin, inançlarımızın, duygularımızın yansımasıdır. Birçoğumuz hep aynı hataları yapar ve aynı sorunları yaşarız. Çünkü zihnin bilinçli kısmı tekrarlanan hataların farkında olsa da, bilinçaltı farklı düşünmekte, hissetmektedir.Örneğin: Bilinçli zihnimiz, sağlığımız için zayıflamamız gerektiğini söylüyor. Fakat bilinçaltı, yemek yemenin rahatlattığına, stresi azalttığına inanıyorsa kilo vermek zorlaşır veya kilo verir tekrar alırız. Çünkü gerçek şef bilinçaltıdır.Terapi ancak bilinçaltını ikna ederek, inançlarını değiştirerek gerçekleşir. Dış şartları değiştirmek yerine içimizdeki inançları değiştirmek zorundayız. Zihnimizin kapısı içeriden açılıyor aslında…Bu kapıyı ; hipnoterapi, psikoterapi,duygusal özgürleşme teknikleri veya nefesle uygulanan bazı terapi teknikleri açabilir ve bilinçaltındaki düşünce, inanç ve duyguları yeniden düzenleyebiliriz.