Makaleler

Evlilik Aşka Neler Yapıyor ?

                                          
Evlilik denilince aklınıza ilk neler geliyor ? Zihnimizde evliliğe ait şemalar genel olarak bir kadın ve bir erkek ,çocuklar ,düğün ,aşktır.Özellikle aşkı ön planda tutanlar sanırlar ki evlilik ,Dünya’da cenneti yaşamaktır.Keşke öyle olsaydı ama değil ! Aşk ,beyinden salgılanan bir çok hormonun tavan yaptığı  geçici bir duygudur ve bu duygunun esiri olmuş kadın ya da erkek zanneder ki bir tek o olsun başka da bir şeye gerek yok.
Sizinle bir hikaye paylaşmak istiyorum :
‘’Yıllar önce Dicle ve Fırat nehirleri arasında kalan bölgede,Mezapotamyada yaşanmış bir aşk hikayesi .
Bir genç nehrin karşı yakasında yaşayan bir kıza aşık olur...geceleri uyuyamaz, aklı fikri hep ondadır,onsuz bir anı dahi geçmemektedir.Fakat nehri yüzerek geçmek imkansız denilecek kadar zordur.Bir gün nehrin karşısına kayık yardımıyla geçer ve kızın da durumunun ondan farksız olduğunu anlar.Artık içi içine sığmaz ve hiç kimseyi dinlemeden her gece nehri yüzerek geçer.Sonuçta karşıda aşkı vardı,onun için her şey yapmaya değerdi.Aşktı bu, insanın gözünü kör ediyordu.Aradan  uzun zaman geçer,bu iki aşık aileleleri yüzünden asla birleşemezler.
Delikanlı yine bir gün akıntıları zar zor geçer ve karşı yakaya ulaşır.Genç kız da onu bekliyordur.Göz göze gelirler ve birbirlerine sarılırlar,tam ayrılırken delikanlı ''Senin yüzünde bir leke var, daha önce hiç dikkatimi çekmemişti'' der.Sonra tekrar ayrılmak için hazırlanırken kız; ''Gitme, ne olur gitme,gidersen bir daha dönemezsin'' der.
Delikanlı dinlemez,nehire atlar ve yüzmeye çalışır ama akıntı çok güçlüdür karşı koyamaz ve boğularak ölür. Delikanlının ölmesinin nedeni yüzme bilmemesidir.Yüzme bilmediği halde nehrin öbür yakasına kadar her akşam onu yüzdüren sebep  AŞK’tır. Kızın yüzündeki lekeyi farkettiği anda aşk bitmiştir. Kız onun aşkının bittiğini anlar ve artık AŞK olmadığı için nehri geçemeyeceğini bilir.

Aşk bittiğinde her türlü kusur ,hata görülmeye başlar. Çiftler genelde şöyle der ‘’Sana bir şeyler oldu değiştin .’’Aşkın kimyası bitip normale dönülmüştür artık. Sonrasında tartışmalar ,anlaşmazlıklar ,fikir çatışmaları başlar ve evlilik tüm heyecanını kaybeder.Aşkın körlüğünden çıkıp mantık ve sağ duyu ile hareket etmeyi başaran çiftler ,birbirlerini anlayışla karşılamayı ,sevmeyi ,her şeyden önemlisi eşinin kişiliğine ,farklılıklarına saygı duymayı öğrenir.
Tuğba Atak